Instrukcja obsługi sprzętu komputerowego Hitachi R Wb470pe

Instrukcja obsługi sprzętu komputerowego Hitachi R Wb470pe jest wyjątkowo użyteczna dla użytkowników, ponieważ zapewnia szczegółowe informacje na temat tego sprzętu. Instrukcja zawiera informacje na temat wszystkich funkcji urządzenia, w tym dokładne informacje na temat jego podłączenia do sieci i konfiguracji sieciowej. Instrukcja zawiera również szczegółowe instrukcje dotyczące obsługi sprzętu, instalacji oprogramowania i konfiguracji ustawień systemu. Instrukcja obsługi sprzętu komputerowego Hitachi R Wb470pe zapewnia również podstawowe informacje na temat bezpieczeństwa i działania systemu oraz instrukcje dotyczące konserwacji sprzętu. Instrukcja jest szczególnie przydatna dla osób, które nie mają dużego doświadczenia w użytkowaniu tego sprzętu, ponieważ wszystkie informacje są łatwo dostępne i łatwe do zrozumienia.

Ostatnia aktualizacja: Instrukcja obsługi sprzętu komputerowego Hitachi R Wb470pe

Dane, które znajdują się na komputerze, bywają bardzo cenne. Mogą dotyczyć Twojej pracy, rodziny, dzieci. Aby nie przepadły i nie przedostały się w ręce osób postronnych ani nie uległy też uszkodzeniu, zdecydowanie warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenia. W jaki sposób zmaksymalizować bezpieczeństwo swojego sprzętu? I jak się nie dać cyberprzestępcom? Poniżej podajemy garść praktycznych wskazówek.

Bezpieczeństwo danych i komputera można zwiększyć na wiele sposobów. Niektóre z nich zapewne już znasz, inne mogą być dla Ciebie zupełną nowością. Ważne jest jednak to, że wiele zaprezentowanych poniżej metod i narzędzi nie wymaga żadnej dodatkowej opłaty, możesz je wdrożyć całkowicie za darmo. Co więcej, przydadzą się one zarówno użytkownikom prywatnym, jak i właścicielom firm.

Jak zadbać o bezpieczeństwo danych?

1) Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe

Wydaje się, że zainstalowanie oprogramowania antywirusowego to podstawa, jednak coraz mniej osób jest nim zainteresowanych. Wynika to z tego, że nie zawsze jest ono skuteczne. Nie znaczy to jednak, że nie warto go instalować – lepiej zabezpieczyć komputer przynajmniej w minimalnym stopniu niż w żadnym.

Oprogramowanie antywirusowe powinno uchronić sprzęt przed klasycznymi wirusami oraz spamem. Oprócz zainstalowania go, warto z niego regularnie korzystać, a konkretnie – co jakiś czas przeskanować poszczególne pliki. Przykładowo, jeżeli nie przypominasz sobie, abyś zainstalował dany program, koniecznie zablokuj jego dostęp do internetu oraz przeskanuj go antywirusem. W sytuacji, gdy on niczego nie wykryje, możesz bez problemów program odblokować.

Jeśli nie chcesz inwestować w płatne programowanie, możesz zainstalować darmowego antywirusa – ważne jednak, aby na bieżąco go aktualizować. Pamiętaj jednak, że płatne programy oferują znacznie więcej funkcji, m. in. firewall (o którym piszemy w osobnym podrozdziale), usługę skanowania linków oraz stron internetowych, zabezpieczenie transakcji bankowych, a do tego – usługę VPN (o której również piszemy niżej). Jeśli jednak z jakiegoś powodu w ogóle nie chcesz instalować antywirusa, skorzystaj przynajmniej z istniejącego już w systemie Windows oprogramowania Windows Defender.

2) Pobieraj pliki jedynie z zaufanych stron

Nie należy pobierać plików z niesprawdzonych źródeł – chodzi tu m. o torrenty, warez oraz o strony z nielegalnym oprogramowaniem. Dlaczego? Pomijając kwestie etyczne, zdarza się, że instalując tego typu pliki na komputerze, przy okazji możesz pobrać wirusa. Co więcej, nawet jeżeli zdecydujesz się na ściągnięcie pliku lub programu z legalnego źródła, warto go przeskanować, korzystając właśnie z programu antywirusowego. Zdarza się bowiem, że zainfekowane pliki pojawiają się nawet i tam.

3) Rozważnie instaluj programy

Tu sprawa ma się podobnie jak z pobieraniem plików – nie powinno się instalować programów z niepewnych stron. Ważne również, aby dokładnie czytać treść, która pojawia się w kolejnych krokach instalacji. Często zdarza się, że – instalując jeden program – przy okazji pobieramy drugi, który będzie nam pokazywał męczące reklamy. Zdarza się również, że ściągamy dodatkowe, niepotrzebne wtyczki do przeglądarek. W dużej ilości przypadków nie są to wirusy, ale narzędzia, które przeszkadzają w codziennym użytkowaniu komputera.

4) Rozważnie korzystaj z publicznego Wi-Fi

Jeżeli nie musisz korzystać z publicznego Wi-Fi, a więc w hotelach, centrach handlowych, lotniskach, szpitalach itd., nie rób tego. Z reguły są to sieci niezabezpieczone, które padają łatwym łupem hakerów. Zrezygnuj zwłaszcza z logowania się do konta bankowego i innych stron, w których wymagane jest podanie hasła.

Zdecydowanie staraj się korzystać ze swojego internetu mobilnego, przenośnego routera lub modemu USB. Jeśli jednak musisz skorzystać z publicznego Wi-Fi, polecamy używać VPN (Wirtualną Sieć Prywatną), które zaszyfruje połącznie, zamaskuje Twoją aktywność, ukryje Twoją lokalizację oraz stworzy fałszywy numer IP, a tym samym zapewni Ci o wiele większą prywatność.

Jeśli jednak nie korzystasz z VPN, zwracaj uwagę na to, czy Wi-Fi posiada standard zabezpieczeń przynajmniej na poziomie WPA-2. Sieci, które są zabezpieczone protokołami WEP lub WEP2, są najsłabsze i najbardziej podatne na ataki cyberprzestępców. Jednak są one publiczne i dostępne dla wszystkich, toteż bardzo łatwo jest je złamać – niektórzy robią to zaledwie w kilka minut, przy pomocy bezpłatnych programów. Protokół WPA-2 nie zapewnia również stuprocentowego bezpieczeństwa, jednak jest ono o wiele większe niż w przypadku WEP czy WEP2.

5) Wykonuj aktualizacje na bieżąco

Niektóre systemy i programy, w tym wcześniej wspomniane antywirusy, wymagają częstej aktualizacji, co jest bezpośrednio związane z wdrażaniem ulepszonych zabezpieczeń. Dlatego też warto to robić regularnie – w przeciwnym wypadku może nas nie ochronić nawet dobre oprogramowanie antywirusowe.

Polecamy ustawić w komputerze opcję automatycznych aktualizacji bądź przeprowadzać je samodzielnie co jakiś czas. Istotne jest również to, aby dziś nie korzystać już z przestarzałych systemów operacyjnych, jak np. Windows XP, ponieważ nie instalują się na nim kolejne aktualizacje różnych programów. Przy okazji rozważ również aktualizację do Windows 10 lub 11.


Przeczytaj również: Jak przyspieszyć laptopa?

6) Zadbaj o firewall (zaporę sieciową)

Firewall to zapora sieciowa, która chroni komputer podczas korzystania z internetu. Jej zadaniem jest sprawdzanie, które programy próbują uzyskać dostęp do sieci i blokowanie ich. W ten sposób firewall potrafi rozpoznać próby włamań oraz skutecznie zapobiegać atakom. Zapora czasem sama blokuje niektóre programy, a czasem pyta użytkownika, czy powinna to zrobić.

Do ochrony komputera przydają się również bardziej rozbudowane niż firewalle programy typu Internet Security, które posiadają więcej funkcji. Z drugiej strony, to właśnie jednak firewalle okazują się być lepsze, ponieważ dają dostęp do bardziej zaawansowanych ustawień. Pamiętaj też, że jeżeli zapora sieciowa będzie odpowiednio skonfigurowana, nie będzie spowalniała pracy internetu i komputera, a ochroni Twój system przed większością zagrożeń.

7) Załóż mocne hasło

To prosty, a zarazem skuteczny sposób na zabezpieczenie swoich danych. Hakerzy zwykle kradną dane z tych kont, na których hasła są bardzo proste do złamania. Dlatego też powinny się one składać z małych i dużych liter, cyfr oraz znaków specjalnych (+-,. =_{}[];:”\/? >), a najlepiej, gdy są one pomieszane. Zalecamy również, aby składały się one przynajmniej z 12 znaków. Na szczęście, wiele systemów i portali wymusza teraz od użytkowników tworzenie bardziej skomplikowanych haseł.

Pamiętaj, że jeszcze lepiej jest, gdy to samo hasło nie powtarza się ono na różnych stronach i w rożnych systemach. I nie chodzi tu o to, aby mając w jednym miejscu hasło „kasia”, w kolejnym ustawić coś jak „kasia2” lub „kasia3” – zdolni hakerzy bardzo szybko takie hasla złamią. Pomijaj też słowa, które mogą kojarzyć się bez pośrednio z Twoją osobą, rodziną lub zwierzętami. pl/data/include/cms/blog/Bezpieczny-komputer-i-dane/password-866981_1920. png? v=1600345589062" alt="Mocne hasło" height="90%"/>

Boisz się, że nie zapamiętasz wszystkich swoich haseł? Jeśli tak, możesz zacząć z korzystać z prostego i intuicyjnego Menedżera haseł Google, który je przechowa i zapamięta. Pomóc Ci może również aplikacja KeePass Password Safe, dzięki której masz możliwość stworzenia pliku z bazą danych, która będzie zawierała wszystkie Twoje hasła (ją także również należy zabezpieczyć ją hasłem). Z kolei aplikacja LastPass pomoże Ci bezpiecznie przechować Twoje hasła w chmurze.

Warto zadbać również o wygaszacz ekranu, który zablokuje hasłem ekran np. po 2 minutach braku aktywności – zwłaszcza, jeśli często spędzasz czas w miejscach publicznych lub pracujesz na komputerze w pracy. Hasło warto też zmieniać raz na jakiś czas i zdecydowanie nie powinno się go podawać osobom trzecim. Pamiętaj o zabezpieczeniu nim również swojej sieci Wi-Fi.

8) Nie podpinaj niesprawdzonych pendrive’ów

Może się zdarzyć, że przypadkiem znajdziesz czyjś pendrive. Może to być biurko w firmie, może to być ławka w parku. Fakt faktem, że wiele osób podłącza tego typu znaleziska do komputera, aby sprawdzić, co się na nich znajduje. Jak się jednak okazuje, jest to praktyka stosowana przez cyberprzestępców, którzy w ten sposób mogą przesłać do urządzenia zainfekowane pliki. Jeśli więc nie wiesz, skąd pochodzi dany pendrive, nie podłączaj go do komputera.

9) Weryfikuj e-maile i załączniki

O tej metodzie, stosowanej przez przestępów, mówi się, że jest stara jak świat. Pewnie i Ty słyszałeś wiele historii o fałszywych listach lub e-mailach z banku, ZUS-u, urzędu skarbowego czy też firmy kurierskiej, w których była np. prośba o login i hasło. Niestety, wciąż wiele osób się w takich sytuacjach nabiera. Nie pomaga w tym fakt, że technologia jest obecnie na tyle zaawansowana, aby z łatwością móc taką wiadomość podrobić. Wystarczy, że użytkownik następnie kliknie w link, poda e-mail i hasło, aby złodziej miał go już w garści.

Zwykle podejrzane pliki wysyłane są z e-maili, stanowiących dziwną kombinacje liter. Dlatego tez koniecznie trzeba uważać na podejrzane wiadomości i sprawdzać końcówkę e-maili – pracownicy żadnej instytucji z pewnością nie napiszą do nas z e-maila z końcówką „buziaczek. pl” czy „hgsdh. com”. Ani bank, ani żaden inny urząd nie poprosi Cię również nigdy w e-mailu o login czy hasło. Pamiętaj także, aby nie tylko nie klikać w podane linki, ale również żeby nie pobierać załączników.

Jeśli się już zdarzy, że ściągniesz załącznik w postaci pliku z Worda lub Excela, co stanowczo odradzamy, uważnie czytaj komunikaty, które się przed Tobą pojawią. Jeśli zobaczysz, że wyświetla się przed Tobą hasło w stylu: „Włącz obsługę makr” lub „Wyłącz zabezpieczenia, klikając Opcje” lub „Enable content”, nie rób tego. W ten sposób pozwolisz na uruchomienie skryptu, który może być złośliwy.

10) Nie korzystaj z niebezpiecznych stron

Nie tylko e-maile mogą stanowić zagrożenie, ale również i strony internetowe. Dlatego, wchodząc na konkretną witrynę, sprawdzaj, czy posiada ona zabezpieczenie SSL – zwłaszcza wtedy, gdy zamierzasz podać na niej informacje dotyczące Twojej karty płatniczej lub PESEL. Jak najłatwiej to zrobić? Wystarczy, że spojrzysz na jej adres – certyfikat SSL posiada ta witryna, której adres zaczyna się od „https”. Jeżeli widzisz natomiast, że jej początek to „http” nie podawaj żadnych swoich danych. Nie wchodź również na stronę, jeżeli na ekranie pojawił się komunikat, że jest ona podejrzana.

Jeżeli musisz koniecznie skorzystać z takiej strony, użyj do tego przeglądarki zapewniającej dodatkową ochronę. Takie przeglądarki często są komponentami oprogramowania antywirusowego – przykładem jest tutaj np. Comodo Dragon. Możesz też zastosować wyżej wspomniany VPN, który oferuje np. Opera i o którym pisaliśmy w podrozdziale „Rozważnie korzystaj z publicznego Wi-Fi”. pl/data/include/cms/blog/Bezpieczny-komputer-i-dane/https-3344700_1920. jpg? v=1600347654478" alt="Bezpieczne strony ssl https" height="100%"/>

11) Nie klikaj w podejrzane reklamy

Oprócz tego, że nie powinno się klikać załączników i linków w podejrzanych e-mailach czy też nie korzystać z niezabezpieczonych stron, zalecamy nie interesować się również podejrzanymi reklamami. Niektóre z nich nie wyrządzą wiele szkód dla Twojego komputera, jednak niektóre przekierują cię na zainfekowane witryny lub pliki bądź spowodują zainstalowanie toolbarów, czyli zbędnych pasków narzędziowych z reklamami, które z pewnością nie uprzyjemnią ci korzystania z komputera.

12) Zadbaj o Mobile Device Management

To rozwiązanie przyda się w szczególności właścicielom firm. Mobile Device Management to oprogramowanie, które służy do zdalnego zarządzania urządzeniami mobilnymi pracowników. Ważne jest to, że dają one możliwość ich zabezpieczenia na odległość. Co więcej, oprogramowanie to pozwala zlokalizować sprzęt i zablokować bądź oczyścić jego pamięć w przypadku kradzieży. Umożliwia ono również szyfrowanie danych. Jeżeli Ty i Twoi pracownicy przetrzymują na dysku poufne dane, zdecydowanie warto wykorzystać Mobile Device Management. Do namierzania komputera możesz zastosować m. takie programy jak Prey (bezpłatny) oraz LoJack (płatny).

13) Z rozwagą wstawiaj zdjęcia do sieci

Niemal każdy aparat zapisuje wiele informacji przy wykonanym zdjęciu, które dostępne są również na komputerze. Są to tzw. metadane, które mogą powiedzieć przestępcom bardzo wiele na nasz temat. Sporo aparatów ma automatycznie ustawione znakowanie położenia geograficznego autora. Aby wydobyć informacje na temat jego lokalizacji, wystarczy przeanalizować metadane lub skorzystać ze specjalnego serwisu, który automatycznie wskaże jego usytuowanie. Aby mieć większą prywatność, musisz w ustawieniach aparatu zmienić opcje, które mogą wpłynąć na znakowanie zdjęć. Pamiętaj również, że wszystko, co wstawiasz do internetu, zostaje tam – tak naprawdę – na zawsze.

14) Zaszyfruj dysk

Znacznie zwiększysz bezpieczeństwo swojego komputera, szyfrując cały dysk lub wybraną przestrzeń. Dzięki temu, w przypadku kradzieży, złodziej nie będzie miał dostępu do Twoich danych. Jeśli Twój komputer zaatakują hakerzy, również nie będą mogli podejrzeć zawartości Twojego dysku lub dostęp do niego będzie bardzo utrudniony.

Jeśli Twój komputer wyposażony jest w dysk SSD, możesz bez problemu zaszyfrować cały dysk. W przypadku urządzeń z dyskiem HDD warto jednak zaszyfrować jedynie jego część, ponieważ – w przeciwnym razie – może to obniżyć wydajność komputera.

Dysk warto zaszyfrować od razu po zakupie sprzętu – Tobie to w niczym nie przeszkodzi, natomiast przestępcom bardzo utrudni korzystanie z niego. Pamiętaj również, że cała operacja może potrwać kilka godzin, a nawet dni – w zależności od ilości danych, które chcesz zaszyfrować.

Do szyfrowania dysku można wykorzystać dwa narzędzia: BitLocker oraz VeraCrypt. Narzędzie BitLocker dostępne jest np. w systemie operacyjnym Windows Pro 10 i pozwala na szyfrowanie partycji sektor po sektorze. Kolejne narzędzie, VeraCrypt posiada jeszcze więcej możliwości niż BitLocker. Przykładowo, w przeciwieństwie do niego, pozwala stworzyć ukryty system operacyjny obok tego, na którym pracujesz. Warto to zrobić w razie, gdybyś był kiedyś zmuszony do odszyfrowania komputera.

Przeczytaj również: Technologia NVMe SSD - co to jest i dla kogo będzie odpowiednia?

15) Wykorzystaj AppLocker

AppLocker to narzędzie Microsoftu, dzięki któremu można zablokować uruchamianie różnych aplikacji, skryptów, instalatorów – wystarczy nałożyć na nie odpowiednie ograniczenia. Przykładowo, można w ten sposób zablokować włączanie wybrane przeglądarki. W tym momencie narzędzie to dostępne jest jedynie w systemach Windows 10 Enterprise oraz Windows 10 Education. Aby je uruchomić, wejdź w: Zasady Zabezpieczeń Lokalnych -> Zasady Sterowania Aplikacjami -> AppLocker.

16) Wykonuj kopie zapasowe danych

Jeśli zamierzasz podróżować z laptopem, wykonaj kopię bezpieczeństwa, zwaną również „backupem”. Może się zdarzyć, że ktoś ukradnie Ci komputer albo go zgubisz, a dzięki temu uchronisz się przed ewentualną utratą danych.

Kopie zapasowe należy wykonywać jednak nie tylko, gdy często przemieszczasz się z komputerem – utracić dane możesz również w wyniku ataku hakera lub zwykłego zalania kawą. Wielu właścicieli laptopów przekonało się już, jak trudno w takich sytuacjach odzyskać potrzebne pliki. Backup można wykonać np. przy użyciu narzędzi systemu operacyjnego, specjalnego programu, w chmurze lub na dedykowanym do tego serwerze. Dodatkowo, możesz zabezpieczyć niektóre pliki, kopiując je na inne nośniki.

17) Pomyśl o Defense in Depth

To rozwiązanie dedykowane jest głównie firmom. Polega ono na wdrożeniu wielu warstw zabezpieczeń, dzięki czemu można kompleksowo ochronić infrastukturę swojego przedsiębiorstwa. Informatycy powinni przewidzieć tu wszelkie możliwe zagrożenia dla zasobów informatycznych firmy, również ze strony pracowników. Zdaniem National Security Agency, to właśnie Defense in Depth jest najlepszym sposobem ochrony danych firmy przed różnymi atakami oraz nieprzewidzianymi incydentami.

Jak zadbać o bezpieczeństwo komputera?

1) Wykorzystaj gniazdo Kensington

Wiele komputerów posiada gniazdo Kensington, tymczasem użytkownicy często nie wiedzą o jego możliwościach i, generalnie, o jego istnieniu. Jak je rozpoznać? Zwykle jest ono oznaczone ikoną z literką „K” bądź symbolem łańcucha.

Gniazdo Kensington przyda się szczególnie wtedy, gdy podróżujesz lub pracujesz zdalnie poza domem. Wystarczy, że jesteś w kawiarni i na chwilę musisz opuścić stolik. W takiej sytuacji wystarczy, że podłączysz go gniazda laptopa specjalną linkę zabezpieczającą firmy Kensington, znaną też jako „MicroSaver”. Z reguły zabezpieczona jest ona kłódką z kluczem bądź szyfrem. Jeśli opuszczasz komputer tylko na chwilę, to rozwiązanie będzie strzałem w dziesiątkę. Warto je również wykorzystać, jeśli zamierzasz zostawić komputer w domu, z którego wyjeżdżasz na dłuższy czas.

2) Zakrywaj kamerkę w laptopie

W tym momencie niemal każdy laptop wyposażony jest w kamerę. Niestety, przestępcy często wykorzystują ją w celu przejęcia kontroli nad sprzętem. Jeśli nie chcesz pobrudzić obiektywu, co często zdarza się w przypadku zaklejania go taśmą, skorzystaj w praktycznej zaślepki. Takie rozwiązanie zapewni Ci prywatność, a jednocześnie nie pozostawi po sobie śladów kleju. Zaślepkę wystarczy – po prostu – przykleić na obiektywie, aby zaczęła działać. W razie potrzeby, jednym ruchem możesz ją odsłonić, aby odbyć wideokonferencję przez Skype’a lub porozmawiać z rodziną. Małe i funkcjonalne zaślepki dostępne są w ofercie RNEW. pl/pol_pl_Zaslepka-na-kamere-w-laptopie-21410_5. jpg" alt="Zaślepka na kamerę w laptopie Rnew" height="100%"/>

3) Wykorzystaj filtr prywatyzujący

Oprócz zaślepki, możesz dodatkowo zdecydować się na filtr prywatyzujący, określany też mianem „folii prywatyzującej”. To specjalna nakładka na komputer lub telefon, która sprawia, że to co wyświetla się na ekranie, jest widoczne tylko dla Ciebie oraz osób, które patrzą na ekran pod kątem prostym. Osoba zaglądająca Ci przez ramię będzie widziała zatem jedynie czarny kolor na monitorze.

To bardzo przydatny gadżet, który pozwoli Ci zachować pewną prywatność np. podczas korzystania z komputera w kawiarniach, na lotniskach czy też w pociągu. Filtr bardzo łatwo jest zamontować na ekranie i może to zrobić praktycznie każdy. Wystarczy skorzystać z mocujących pasków samoprzylepnych, które są niemal niewidoczne. Ponadto, zdemontować filtr jest równie łatwo. Co więcej, dostępny jest on w wielu rozmiarach, dzięki czemu możesz go idealnie dopasować do wielkości swojego ekranu.

4) Wybierz sprzęt z czytnikiem linii papilarnych

Zadaniem czytnika linii papilarnych jest identyfikacja użytkownika na podstawie bruzd i grzbietów na opuszkach palców. Dzięki temu komputer może rozpoznać właściwą osobę na podstawie odcisku palca. To rozwiązanie okazuje się przydatne zwłaszcza w pracy oraz miejscach publicznych, w których często musisz na chwilę opuścić stolik, a więc np. w kawiarni czy też czytelni. W ten sposób łatwo można zabezpieczyć dostęp do komputera przed innymi osobami. Przy okazji warto zaznaczyć, że poleasingowe laptopy w RNEW bardzo często wyposażone są w tego rodzaju formę ochrony. Zapytaj Obsługę Rnew o laptopy z czytnikiem linii papilarnych.

5) Czytnik kart inteligentnych Smart Card

Czytnik kart inteligentnych Smart Card to alternatywa dla czytnika linii papilarnych. Jeśli nie odpowiada Ci biometryczny sposób weryfikacji lub – po prostu – Twój komputer nie jest w niego wyposażony, czytnik kart Smart Card będzie dobrym rozwiązaniem. W jaki sposób on działa? Wystarczy, że włożysz do niego inteligentną kartę, aby uzyskać dostęp do komputera. Osoby nieupoważnione nie będą mogły dzięki temu też z niego korzystać. Czytnik ten najczęściej jest zlokalizowany po boku obudowy, a sama karta z wyglądu podobna jest do karty płatniczej. Spora część laptopów w RNEW również taki czytnik posiada. pl/data/include/cms/blog/Bezpieczny-komputer-i-dane/pexels-negative-space-34577. jpg? v=1600347284185" alt="Inteligentna karta Smart Card czytnik w laptopie" height="100%"/>

6) Stacja dokująca na kluczyk

Jeśli nie wiesz, czym jest stacja dokująca, przypominamy: to urządzenie, dzięki któremu można podłączyć do komputera wiele innych urządzeń, np. wtedy, gdy sprzęt wyposażony jest w zbyt małą liczbę gniazd. Niektóre modele stacji posiadają dodatkowo wbudowany dysk twardy i można je wykorzystać jako magazyny różnych plików. Aby nie każdy miał do nich dostęp, warto zaopatrzyć się w stację dokującą na klucz – zwłaszcza, gdy korzystasz z niej np. w pracy.

7) Odporna na zachlapania klawiatura

Siedząc przy komputerze często popijamy wodę, kawę lub inne płyny. O zachlapania zatem nietrudno, a stąd już krótka droga do zepsucia sprzętu oraz utraty danych. Dlatego, jeżeli sporo czasu spędzasz przy komputerze i gromadzisz na nim bardzo ważne dane, zwróć uwagę na to, czy posiada on wodoodporną klawiaturę. Jej wzmocniona konstrukcja często wyposażona jest w kanaliki odprowadzające wodę, natomiast elektronika zabezpieczona jest dodatkową folią.

Więcej na temat zalanego laptopa i sposobach na jego uratowanie przeczytasz w naszym artykule: Zalany laptop - jak go uratować?

8) Zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi

Coraz więcej producentów oferuje komputery, które są zabezpieczone przed różnego rodzaju czynnikami zewnętrznymi. Przykładem serii, która przechodzi trudne testy wojskowe przed trafieniem na półki sklepów, jest Lenovo ThinkPad. Komputery z tej linii wyróżniają się odpornością na: wilgoć, wstrząsy, niskie i wysokie temperatury, wilgoć, uszkodzenia mechaniczne oraz upadki. W ekstremalnych warunkach, na poligonie wojskowym czy też na budowie sprawdzą się natomiast tzw. laptopy pancerne, określane również mianem „rugged”. Posiadają one wzmocnioną i uszczelnioną obudowę i przechodzą szereg jeszcze trudniejszych testów. Są one dodatkowo odporne na brud, piasek i pył. Laptopy pancerne Getac i Panasonic oraz te serii ThinkPad dostępne są w RNEW.

Znaleziono około 362 wyników dla: hitachi instrukcja obsługi

 • HITACHI INSTRUKCJA OBS? UGI STEROWNIK? W PLC FIRMY HITACHI SER

  HITACHI INSTRUKCJA OBS? UGI STEROWNIK? W PLC FIRMY HITACHI SER:EC instrukcja obsługi POLSKIProducent: HITACHIModel: INSTRUKCJA OBS? UGI STEROWNIK? W PLC FIRMY HITACHI SER:ECJezyk: POLSKI

  Inne Instrukcje obsługi 25 Sie 2009 12:04Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 1024

 • ZIP 121 Pilot Uniwersalny - instrukcja obsługi PL

  Instrukcja obsługi Pilota Uniwersalnego ZIP121 firmy ELMAKdo telewizorów marki HITACHI.instrukcja w języku polskim750884

  TV Instrukcje obsługi 27 Kwi 2016 14:52Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 3873

  HITACHI FALOWNIK HITACHI L-100 instrukcja obsługi POLSKI

  HITACHI FALOWNIK HITACHI L-100. PDF instrukcja obsługi POLSKIModel: FALOWNIK HITACHI L-100. PDF 30 Sie 2016 13:49Odpowiedzi: 1 Wyświetleń: 7327

  HITACHI FALOWNIK HITACHI L-200 instrukcja obsługi POLSKI

  HITACHI FALOWNIK HITACHI L-200. PDF instrukcja obsługi POLSKIModel: FALOWNIK HITACHI L-200. PDF 25 Sie 2009 12:07Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 1330

  HITACHI FALOWNIK HITACHI L-300P instrukcja obsługi POLSKA

  HITACHI FALOWNIK HITACHI L-300P. PDF instrukcja obsługi POLSKIModel: FALOWNIK HITACHI L-300P. PDFOdpowiedzi: 0 Wyświetleń: 2504

  HITACHI FALOWNIK HITACHI L-200-2 instrukcja obsługi POLSKA

  HITACHI FALOWNIK HITACHI L-200-2. RAR instrukcja obsługi POLSKIModel: FALOWNIK HITACHI L-200-2. RAROdpowiedzi: 0 Wyświetleń: 816

  HITACHI FALOWNIK HITACHI SJ-100 instrukcja obsługi POLSKI

  HITACHI FALOWNIK HITACHI SJ-100. PDF instrukcja obsługi POLSKIModel: FALOWNIK HITACHI SJ-100. PDFOdpowiedzi: 0 Wyświetleń: 4734

  HITACHI FALOWNIK HITACHI SJ-300 instrukcja obsługi POLSKI

  HITACHI FALOWNIK HITACHI SJ-300. PDF instrukcja obsługi POLSKIModel: FALOWNIK HITACHI SJ-300. PDFOdpowiedzi: 0 Wyświetleń: 3084

  HITACHI FALOWNIK HITACHI SJ-200 instrukcja obsługi POLSKI

  HITACHI FALOWNIK HITACHIS J-200. PDF instrukcja obsługi POLSKIModel: FALOWNIK HITACHIS J-200. PDFOdpowiedzi: 0 Wyświetleń: 1571

  HITACHI HITACHI C32WF535N instrukcja obsługi ENGLISH

  HITACHI HITACHI C32WF535N instrukcja obsługi ENGLISHModel: HITACHI C32WF535NJezyk: ENGLISH

  21 Cze 2009 13:05Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 650

  HITACHI HITACHI C32WF535N instrukcja obsługi ENGLISH

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 618

  HITACHI H 90SC instrukcja ob instrukcja obsługi PL

  HITACHI H 90SC instrukcja obsługi PL

  AGD Instrukcje Obsługi 22 Paź 2010 23:00Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 777

  Potrzebna instrukcja obsługi Videa Hitachi VT-526E

  na stronach producenta www. hitachi...........

  DVD/VCR/Kamery/BD Serwis 14 Lip 2002 18:56Odpowiedzi: 2 Wyświetleń: 1618

  Hitachi M727 instrukcja obsługi

  Dostałem magnetowid Hitachi M727.Umiem odtwarzać z kasety, nie potrafię uruchomić nagrywania.Nie mam instrukcji obsługi i nie wiem gdzie takową można dostać.Moze ktoś mi pomoże?Leszek 50

  Schematu/instrukcji/artykułu 18 Wrz 2005 14:35Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 789

  Instrukcji obsługi magnetowidu Hitachi M727

  witam serdecznie, poszukuję instrukcji obsługi magnetowidu Hitachi M727. Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam. colde[/b]

  09 Sty 2006 15:08Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 752

  OTVC Hitachi C25-P745 VT - poszukiwana instrukcja obsługi

  Witam.Poszukuje instrukcji obslugi do telewizora HITACHI C25-P745 VT.z gory dziekuje i pozdrawiam.

  16 Kwi 2006 14:39Odpowiedzi: 3 Wyświetleń: 927

  HITACHI CP-S210 instrukcja obsługi POLSKI

  HITACHI CP-S210 instrukcja obsługi POLSKIModel: CP-S210 25 Sie 2009 09:59Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 922

  HITACHI CP-S235 instrukcja obsługi POLSKI

  HITACHI CP-S235 instrukcja obsługi POLSKIModel: CP-S235Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 683

  HITACHI CPS335 instrukcja obsługi POLSKI

  HITACHI CPS335 instrukcja obsługi POLSKIModel: CPS335Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 705

  HITACHI CPX445 instrukcja obsługi POLSKI

  HITACHI CPX445 instrukcja obsługi POLSKIModel: CPX445Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 627

  HITACHI CP-X1200-1250 instrukcja obsługi POLSKI

  HITACHI CP-X1200-1250 instrukcja obsługi POLSKIModel: CP-X1200-1250Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 630

  HITACHI 53FDX20B instrukcja obsługi ENGLISH

  HITACHI 53FDX20B instrukcja obsługi ENGLISHModel: 53FDX20B 25 Sie 2009 11:50Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 1015

  HITACHI CP-S210 instrukcja obsługi POLSKI

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 888

  HITACHI CP-S235 instrukcja obsługi POLSKI

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 874

  HITACHI CPS335 instrukcja obsługi POLSKI

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 756

  HITACHI CPX445 instrukcja obsługi POLSKI

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 546

  HITACHI CP-X1200-1250 instrukcja obsługi POLSKI

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 534

  HITACHI AF instrukcja obsługi ENGLISH

  HITACHI AF instrukcja obsługi ENGLISHModel: AF

  DVD/VCR/Kamery i Blu-Ray Instrukcje ObsługiOdpowiedzi: 0 Wyświetleń: 1003

  HITACHI VTM-920 instrukcja obsługi ENGLISH

  HITACHI VTM-920 instrukcja obsługi ENGLISHModel: VTM-920 25 Sie 2009 11:54Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 1229

  HITACHI CP2556TAN instrukcja obsługi ENGLISH

  HITACHI CP2556TAN instrukcja obsługi ENGLISHModel: CP2556TAN 25 Sie 2009 11:55Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 516

  HITACHI C2X-PXXXVT instrukcja obsługi ENGLISH

  HITACHI C2X-PXXXVT instrukcja obsługi ENGLISHModel: C2X-PXXXVT 25 Sie 2009 11:57Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 585

  HITACHI GD-7000 instrukcja obsługi ENGLISH

  HITACHI GD-7000 instrukcja obsługi ENGLISHModel: GD-7000

  Komputery Instrukcje ObsługiOdpowiedzi: 0 Wyświetleń: 539

  HITACHI CL29F60N instrukcja obsługi ENGLISH

  HITACHI CL29F60N instrukcja obsługi ENGLISHModel: CL29F60NOdpowiedzi: 0 Wyświetleń: 603

  HITACHI L300P instrukcja obsługi POLSKI

  HITACHI L300P instrukcja obsługi POLSKIModel: L300POdpowiedzi: 0 Wyświetleń: 884

  HITACHI SJ100 instrukcja obsługi POLSKI

  HITACHI SJ100 instrukcja obsługi POLSKIModel: SJ100Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 1915

  HITACHI L100 instrukcja obsługi POLSKI

  HITACHI L100 instrukcja obsługi POLSKIModel: L100Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 2795

  HITACHI SJ200 instrukcja obsługi POLSKI

  HITACHI SJ200 instrukcja obsługi POLSKIModel: SJ200 25 Sie 2009 12:17Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 4106

  HITACHI VC6025A-6045A instrukcja obsługi ENGLISH

  HITACHI VC6025A-6045A instrukcja obsługi ENGLISHModel: VC6025A-6045A 22 Paź 2007 18:37Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 699

  HITACHI DVP-250E_U instrukcja obsługi ENGLISH

  HITACHI DVP-250E_U instrukcja obsługi ENGLISHModel: DVP-250E_U 01 Gru 2007 16:11Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 444

  HITACHI HFC-VWS instrukcja obsługi ENGLISH

  HITACHI HFC-VWS instrukcja obsługi ENGLISHModel: HFC-VWS 14 Kwi 2008 19:21Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 842

  HITACHI 42PD6600 instrukcja obsługi ENGLISH

  HITACHI 42PD6600 instrukcja obsługi ENGLISHModel: 42PD6600 21 Cze 2008 11:55

  HITACHI VT-M837E instrukcja obsługi ENGLISH

  HITACHI VT-M837E instrukcja obsługi ENGLISHModel: VT-M837E 08 Sie 2008 17:27Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 1346

  HITACHI _LCD_26LD6600 instrukcja obsługi POLSKI

  HITACHI _LCD_26LD6600 instrukcja obsługi POLSKIModel: _LCD_26LD6600 06 Paź 2008 11:18Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 480

  HITACHI 32LD8700TU instrukcja obsługi ENGLISH

  HITACHI 32LD8700TU instrukcja obsługi ENGLISHModel: 32LD8700TU 15 Gru 2008 07:26Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 501

  HITACHI 32LD8700TU instrukcja obsługi POLSKI

  HITACHI 32LD8700TU instrukcja obsługi POLSKI 19 Gru 2008 23:53Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 564

  Hitachi L32A01A instrukcja obsługi

  Hitachi L32A01A instrukcja obsługi - język angielski

  14 Paź 2009 23:05Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 1014

  Instrukcja obsługi falowników serii L200 Hitachi

  Falowniki L200 dostępne są w obudowach oróżnych rozmiarach w zależności od mocy.Wszystkie falowniki tej serii posiadają takiesame panele sterownicze, listwy zaciskoweobwodów mocy oraz listwy sterujące.Wyposażone są w radiator, a w modelach owyższych mocach w wentylator zamontowanyna radiatorze.

  16 Mar 2010 10:46Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 1226

  Szukam instrukcji obsługi do apartu Hitachi HDC541E

  Witam poszukuje instrukcji obsługi do aparatu fotograficznego Hitachi HDC541E będę wdzięczna za każdą pomoc.

  Inne Szukam 09 Lip 2010 14:02Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 596

  HITACHI DH 24PM instrukcja obsługi PL

  HITACHI DH 24PM instrukcja obsługi PL

  22 Paź 2010 22:23Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 673

  HITACHI DH 30PC2 instrukcja obsługi PL

  HITACHI DH 30PC2 instrukcja obsługi PL

  22 Paź 2010 22:24Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 659

  HITACHI DH 40MR instrukcja obsługi PL

  HITACHI DH 40MR instrukcja obsługi PL

  HITACHI DH 50MRY 50MR instrukcja obsługi PL

  HITACHI DH 50MRY 50MR instrukcja obsługi PL

  22 Paź 2010 22:25Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 614

  HITACHI H 45MRY instrukcja obsługi PL

  HITACHI H 45MRY instrukcja obsługi PL

  22 Paź 2010 22:26Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 525

  HITACHI DH 22PB instrukcja obsługi PL

  HITACHI DH 22PB instrukcja obsługi PL

  22 Paź 2010 22:53Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 594

  HITACHI DH 24PD2 instrukcja obsługi PL

  DH 24PD2

  22 Paź 2010 22:54

  HITACHI DH 25PB instrukcja obsługi PL

  HITACHI DH 25PB instrukcja obsługi PL

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 656

  HITACHI DH 30PB instrukcja obsługi PL

  HITACHI DH 30PB instrukcja obsługi PL

  22 Paź 2010 22:55Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 657

  HITACHI DH 40MRY instrukcja obsługi PL

  DH 40MRY

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 552

  HITACHI DH 50MB instrukcja obsługi PL

  DH 50MB

  22 Paź 2010 22:56Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 786

  HITACHI DH14DL DH14DMR DH18DL instrukcja obsługi PL

  HITACHI DH14DL DH14DMR DH18DL instrukcja obsługi PL

  22 Paź 2010 22:57Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 548

  HITACHI H 25PV instrukcja obsługi PL

  HITACHI H 25PV instrukcja obsługi PL

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 537

  HITACHI H 60MA H 60MB instrukcja obsługi PL

  H 60MA H 60MB

  22 Paź 2010 22:58Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 737

  HITACHI H 60MR H 60MRV instrukcja obsługi PL

  H 60MR H 60MRV

  HITACHI H 65SB instrukcja obsługi PL

  HITACHI H 65SB instrukcja obsługi PL

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 572

  HITACHI H 65SB2 instrukcja obsługi PL

  HITACHI H 65SB2 instrukcja obsługi PL

  22 Paź 2010 22:59Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 642

  HITACHI H 65SD2 instrukcja obsługi PL

  H 65SD2

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 632

  HITACHI H 90SC instrukcja obsługi PL

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 584

  HITACHI G 10SR3 12SR3 13SR3 instrukcja obsługi PL

  HITACHI G 10SR3 12SR3 13SR3 instrukcja obsługi PL

  23 Paź 2010 22:37Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 623

  HITACHI G 12SE2 instrukcja obsługi PL

  HITACHI G 12SE2 instrukcja obsługi PL

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 495

  HITACHI G 12SA2 13SB2 instrukcja obsługi PL

  HITACHI G 12SA2 13SB2 instrukcja obsługi PL

  23 Paź 2010 22:38Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 459

  HITACHI G 18SE3 18UA2 23SC3 23UB2 instrukcja obsługi PL

  HITACHI G 18SE3 18UA2 23SC3 23UB2 instrukcja obsługi PL

  23 Paź 2010 22:39Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 555

  HITACHI SB 8V2 instrukcja obsługi PL

  HITACHI SB 8V2 instrukcja obsługi PL

  23 Paź 2010 22:40Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 558

  HITACHI C 12LSH 12RSH instrukcja obsługi PL

  HITACHI C 12LSH 12RSH instrukcja obsługi PL

  23 Paź 2010 22:42

  HITACHI G 10SS 12SS instrukcja obsługi PL

  HITACHI G 10SS 12SS instrukcja obsługi PL

  23 Paź 2010 22:48

  HITACHI SV 13YA instrukcja obsługi PL

  HITACHI SV 13YA instrukcja obsługi PL

  23 Paź 2010 22:49

  HITACHI CJ 65V3 instrukcja obsługi PL

  HITACHI CJ 65V3 instrukcja obsługi PL

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 761

  HITACHI C 9U2 9BU2 instrukcja obsługi PL

  HITACHI C 9U2 9BU2 instrukcja obsługi PL

  23 Paź 2010 22:50Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 591

  HITACHI CC 14SF instrukcja obsługi PL

  HITACHI CC 14SF instrukcja obsługi PL

  23 Paź 2010 22:51Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 561

  HITACHI C 6MFA C 7MFA instrukcja obsługi PL

  C 6MFA C 7MFA

  23 Paź 2010 22:52Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 587

  HITACHI C6U2 C 6BU2 C7U2 C 7BU2 instrukcja obsługi PL

  C6U2 C 6BU2 C7U2 C 7BU2

  23 Paź 2010 22:53Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 783

  HITACHI C 7SB2 instrukcja obsługi PL

  C 7SB2

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 600

  HITACHI C 10FCB instrukcja obsługi PL

  HITACHI C 10FCB instrukcja obsługi PL

  23 Paź 2010 22:54Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 509

  HITACHI C 10FCH C 10FCE instrukcja obsługi PL

  C 10FCH C 10FCE

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 624

  HITACHI C 12LCH C12LC C 12FCH instrukcja obsługi PL

  C 12LCH C12LC C 12FCH

  23 Paź 2010 22:55Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 540

  HITACHI C8FS instrukcja obsługi PL

  HITACHI C8FS instrukcja obsługi PL

  23 Paź 2010 22:56

  HITACHI CC 14SE instrukcja obsługi PL

  CC 14SE

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 671

  HITACHI CJ 14DL 14DMR instrukcja obsługi PL

  HITACHI CJ 14DL 14DMR instrukcja obsługi PL

  23 Paź 2010 22:57

  HITACHI CN 16SA instrukcja obsługi PL

  HITACHI CN 16SA instrukcja obsługi PL

  23 Paź 2010 22:58Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 579

  HITACHI CNF 35U instrukcja obsługi PL

  CNF 35U

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 687

  HITACHI FSV 10SA instrukcja obsługi PL

  FSV 10SA

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 515

  HITACHI G 10SD2 G 12S2 G 13SD instrukcja obsługi PL

  G 10SD2 G 12S2 G 13SD

  23 Paź 2010 22:59Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 543

  HITACHI G 10SR2 G 12SR2 G 13SR2 instrukcja obsługi PL

  G 10SR2 G 12SR2 G 13SR2

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 604

  HITACHI G 18MR G 18MRU G 23MR instrukcja obsługi PL

  G 18MR G 18MRUG 23MR G 23MRU

  23 Paź 2010 23:00

  HITACHI GP2 instrukcja obsługi PL

  HITACHI GP2 instrukcja obsługi PL

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 636

  HITACHI NC 40G instrukcja obsługi PL

  HITACHI NC 40G instrukcja obsługi PL

  23 Paź 2010 23:01Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 621

  HITACHI NR 90GC instrukcja obsługi PL

  HITACHI NR 90GC instrukcja obsługi PL

  HITACHI NT 65M2 instrukcja obsługi PL

  HITACHI NT 65M2 instrukcja obsługi PL

  23 Paź 2010 23:02Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 615

  HITACHI NV 45AB2 instrukcja obsługi PL

  HITACHI NV 45AB2 instrukcja obsługi PL

  23 Paź 2010 23:03Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 626

  HITACHI SB 10T instrukcja obsługi PL

  HITACHI SB 10T instrukcja obsługi PL

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 651

  HITACHI SP 18VA instrukcja obsługi PL

  HITACHI SP 18VA instrukcja obsługi PL

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 641

  HITACHI SV 12V 12SD 12SE instrukcja obsługi PL

  HITACHI SV 12V 12SD 12SE instrukcja obsługi PL

  23 Paź 2010 23:04Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 669

  HITACHI CJ 120V 120VA instrukcja obsługi PL

  HITACHI CJ 120V 120VA instrukcja obsługi PL

  23 Paź 2010 23:17Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 760

  HITACHI HTD-K180UK instrukcja obsługi EN

  HITACHI HTD-K180UK instrukcja obsługi EN

  Audio Instrukcje obsługi 26 Paź 2010 13:33

  HITACHI KC35 instrukcja obsługi EN

  HITACHI KC35 instrukcja obsługi EN

  HITACHI AX-67 instrukcja obsługi EN

  AX-67

  26 Paź 2010 13:34

  HITACHI AX-C12E(BS) instrukcja obsługi EN

  HITACHI AX-C12E(BS) instrukcja obsługi EN

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 668

  HITACHI AXF100E/EBS/UC/W/WUN instrukcja obsługi EN

  AXF100E/EBS/UC/W/WUN

  26 Paź 2010 13:35Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 575

  HITACHI AXF300E/EBS/UC/W/WUN instrukcja obsługi EN

  AXF300E/EBS/UC/W/WUN

  26 Paź 2010 13:36Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 672

  HITACHI AX-M3E instrukcja obsługi EN

  HITACHI AX-M3E instrukcja obsługi EN

  26 Paź 2010 13:37Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 720

  HITACHI AX-M5E instrukcja obsługi EN

  HITACHI AX-M5E instrukcja obsługi EN

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 675

  HITACHI AX-M7E instrukcja obsługi EN

  HITACHI AX-M7E instrukcja obsługi EN

  26 Paź 2010 13:38Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 702

  HITACHI AX-M10E instrukcja obsługi EN

  HITACHI AX-M10E instrukcja obsługi EN

  26 Paź 2010 13:39

  HITACHI AX-M20E instrukcja obsługi EN

  AX-M20E

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 654

  HITACHI AX-M25 instrukcja obsługi EN

  HITACHI AX-M25 instrukcja obsługi EN

  26 Paź 2010 13:40

  HITACHI AX-M40MP3 instrukcja obsługi EN

  AX-M40MP3

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 570

  HITACHI AX-M68D instrukcja obsługi EN

  HITACHI AX-M68D instrukcja obsługi EN

  26 Paź 2010 13:41Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 1131

  HITACHI AX-M70MP3 instrukcja obsługi EN

  HITACHI AX-M70MP3 instrukcja obsługi EN

  26 Paź 2010 13:42Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 804

  HITACHI AX-M75DAB instrukcja obsługi EN

  HITACHI AX-M75DAB instrukcja obsługi EN

  HITACHI AX-M76 instrukcja obsługi EN

  HITACHI AX-M76 instrukcja obsługi EN

  26 Paź 2010 13:43Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 1425

  HITACHI AX-M81 instrukcja obsługi EN

  HITACHI AX-M81 instrukcja obsługi EN

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 1205

  HITACHI AX-M82D instrukcja obsługi EN

  HITACHI AX-M82D instrukcja obsługi EN

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 1170

  HITACHI AX-M83 instrukcja obsługi EN

  HITACHI AX-M83 instrukcja obsługi EN

  26 Paź 2010 13:44Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 915

  HITACHI AX-M84 instrukcja obsługi EN

  AX-M84

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 794

  HITACHI AXM89MP3 / AXM89MP3UK instrukcja obsługi EN

  AXM89MP3 / AXM89MP3UK

  26 Paź 2010 13:45Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 852

  HITACHI AX-M90 instrukcja obsługi EN

  HITACHI AX-M90 instrukcja obsługi EN

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 663

  HITACHI AX-M131U instrukcja obsługi EN

  HITACHI AX-M131U instrukcja obsługi EN

  26 Paź 2010 13:46Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 1329

  HITACHI AX-M133 instrukcja obsługi EN

  HITACHI AX-M133 instrukcja obsługi EN

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 994

  HITACHI AX-M138 instrukcja obsługi EN

  HITACHI AX-M138 instrukcja obsługi EN

  26 Paź 2010 13:47Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 891

  HITACHI AX-M140 instrukcja obsługi EN

  HITACHI AX-M140 instrukcja obsługi EN

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 975

  HITACHI AX-M209UK instrukcja obsługi EN

  HITACHI AX-M209UK instrukcja obsługi EN

  26 Paź 2010 13:48Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 606

  HITACHI AX-M239UK instrukcja obsługi EN

  HITACHI AX-M239UK instrukcja obsługi EN

  HITACHI AX-M628E instrukcja obsługi EN

  HITACHI AX-M628E instrukcja obsługi EN

  26 Paź 2010 13:49Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 690

  HITACHI AX-M717 instrukcja obsługi EN

  AX-M717

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 866

  HITACHI AX-M898U instrukcja obsługi EN

  HITACHI AX-M898U instrukcja obsługi EN

  26 Paź 2010 13:50

  HITACHI AX-M910 instrukcja obsługi EN

  HITACHI AX-M910 instrukcja obsługi EN

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 905

  HITACHI DMP2 instrukcja obsługi EN

  HITACHI DMP2 instrukcja obsługi EN

  26 Paź 2010 13:51Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 567

  HITACHI DMP250N / DMP450N / DMP850N instrukcja obsługi EN

  DMP250N/DMP450N/DMP850N/DMP250NFM/DMP450NFM/DMP850NFM2GB/4GB/8GB Music and Video Multimedia Player

  26 Paź 2010 13:52Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 741

  HITACHI DMP260 / DMP460 / DMP860 instrukcja obsługi EN

  HITACHI DMP260 / DMP460 / DMP860 instrukcja obsługi EN

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 826

  HITACHI D-R100E instrukcja obsługi EN

  HITACHI D-R100E instrukcja obsługi EN

  26 Paź 2010 13:53

  HITACHI HTA-DD3E/EBS/W/WUN/WAU instrukcja obsługi EN

  HTA-DD3E/EBS/W/WUN/WAU

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 810

  HITACHI M12V M12SA M8V M8 instrukcja obsługi PL

  HITACHI M12V M12SA M8V M8 instrukcja obsługi PL

  26 Paź 2010 13:55Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 2112

  HITACHI 32PD3000 42PD3000 instrukcja obsługi EN

  32PD300042PD3000

  26 Paź 2010 13:56Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 655

  HITACHI 32PD5000 42PD5000 42PMA500 instrukcja obsługi EN

  32PD500042PD500042PMA500CMP4214E

  26 Paź 2010 13:57Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 1069

  HITACHI 42PD7A10 42PD7200 42PD7A10A instrukcja obsługi EN

  42PD7A1042PD720042PD7A10A42PD7200A

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 840

  HITACHI 42PD3200A instrukcja obsługi EN

  42PD3200A

  26 Paź 2010 13:58Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 576

  HITACHI 42PD4200 instrukcja obsługi EN

  42PD4200

  HITACHI 42PD6700U instrukcja obsługi EN

  42PD6700U

  26 Paź 2010 13:59Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 519

  HITACHI 42PD7A10 42PD7200A instrukcja obsługi EN

  HITACHI 42PD7A10 42PD7200A instrukcja obsługi EN

  26 Paź 2010 14:00Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 599

  HITACHI 42PD7500 42PD7500A instrukcja obsługi EN

  42PD750042PD7500A

  26 Paź 2010 14:01

  HITACHI 42PD8A10 42PD8600 instrukcja obsługi EN

  42PD8A1042PD8600

  Odpowiedzi: 0 Wyświetleń: 886

Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 21 października 2008 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla maszyn, kładzie duży nacisk na zawartość informacyjną dokumentacji technicznej i instrukcji obsługi. Przed wprowadzeniem maszyny do obrotu lub oddaniem do użytku producent ma obowiązek zapewnić – poza spełnianiem przez maszynę zasadniczych wymagań w zakresie ochrony zdrowia i bezpieczeństwa określonych w rozporządzeniu i sporządzeniem deklaracji zgodności WE - dokumentację techniczną, o której mowa w załączniku nr 2 do rozporządzenia oraz dostarczyć niezbędnych informacji, w szczególności instrukcji. Zgodnie z par. 58 rozporządzenia, maszyna wprowadzana do obrotu lub oddawana do użytku musi być w nią wyposażona.

Józef Gierasimiuk, Jaromir Grabowski

Sprawdź

POLECAMY


Trzeba wziąć pod uwagę niewłaściwe użycie 

Podczas opracowywania instrukcji producent lub jego upoważniony przedstawiciel powinien wziąć pod uwagę nie tylko zastosowanie maszyny zgodne z przeznaczeniem, ale także możliwe do przewidzenia niewłaściwe użycie. Zasadniczo maszyna powinna być zaprojektowana i wykonana tak, aby temu zapobiec. Jednak w przypadku, gdy maszyna jest zaprojektowana w sposób umożliwiający jej niewłaściwe użycie, w instrukcji należy poinformować użytkownika o niedozwolonych sposobach jej użytkowania.

Informacje powinny być jednoznaczne 

Zgodnie z par. 54 ust. 1 rozporządzenia, wszelkie informacje lub ostrzeżenia powinny być wyrażone w języku lub językach oficjalnych Unii Europejskiej państwa członkowskiego, na którego terytorium maszyna jest wprowadzana do obrotu lub oddawana do użytku. Ponadto na wniosek mogą być dodatkowo dołączone wersje w innym języku lub językach oficjalnych Unii Europejskiej zrozumiałych dla operatorów. Art. 55 ust. 1 rozporządzenia zwraca też uwagę, że informacje potrzebne do sterowania maszyną powinny być jednoznaczne i zrozumiałe. Nie powinno ich być za dużo, aby nie przeciążać operatora.

Przepisy wymagają, aby wyświetlacz ekranowy i inne interaktywne środki komunikacji między operatorem a maszyną były łatwe w obsłudze. Natomiast jeżeli bezpieczeństwo i zdrowie osób mogą być zagrożone przez nieprawidłowe działanie maszyny pozostawionej bez nadzoru, powinna ona być wyposażona w odpowiednią sygnalizację ostrzegawczą - akustyczną lub optyczną. Z kolei w sytuacji, gdy jest ona wyposażona w urządzenia ostrzegawcze, sygnały emitowane przez te urządzenia powinny być jednoznaczne i łatwo dostrzegalne lub słyszalne. Par. 6 rozporządzenia zastrzega, że jeżeli mimo zastosowania bezpiecznej konstrukcji maszyny, środków zabezpieczających i dodatkowych środków ochronnych nadal istnieje ryzyko, producent powinien wyposażyć maszynę w urządzenia ostrzegawcze i zapewnić niezbędne ostrzeżenia.

Czytaj także: SN: Wdrożenie instrukcji BHP nie zwalnia pracodawcy z odpowiedzialności >>>

Instrukcja powinna zawierać określone elementy 

Par. 58 par. 2 rozporządzenia stanowi, że instrukcja powinna być sporządzona w co najmniej jednym języku oficjalnym Unii Europejskiej. Na takiej wersji lub wersjach językowych, zweryfikowanych przez producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela, powinien być umieszczony napis "Instrukcja oryginalna". Jeżeli nie ma jej w w języku lub językach oficjalnych państwa członkowskiego, w którym maszyna będzie użytkowana, tłumaczenie na ten język lub języki powinno zostać dostarczone przez producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela albo przez osobę wprowadzającą maszynę na dany obszar. Tłumaczenie powinno być opatrzone napisem "Tłumaczenie instrukcji oryginalnej". Natomiast w uzasadnionych przypadkach instrukcja konserwacji maszyny przeznaczona do korzystania przez wyspecjalizowany personel zatrudniony przez producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela może być napisana tylko w języku, którym posługuje się personel.

Zgodnie z par. 58 ust. 7 rozporządzenia, w przypadku maszyn przeznaczonych do ogólnego stosowania, instrukcja powinna być sformułowana w sposób jasny, przejrzysty, umożliwiający wszystkim użytkownikom łatwe korzystanie z niej. pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/zasadnicze-wymagania-dla-maszyn-17497786/par-59" target="_blank">Par. 59 rozporządzenia stanowi, że instrukcje powinny zawierać co najmniej następujące informacje (o ile ma to zastosowanie do konkretnego typu maszyny):

 1. nazwę i pełny adres producenta i jego upoważnionego przedstawiciela;
 2. określenie maszyny, które zostało umieszczone na samej maszynie, z wyjątkiem numeru seryjnego;
 3. deklarację zgodności WE lub dokument przedstawiający treść deklaracji zgodności WE, wskazujący szczegółowe dane dotyczące maszyny, niekoniecznie zawierający numer seryjny i podpis;
 4. ogólny opis maszyny;
 5. rysunki, schematy, opisy i objaśnienia niezbędne do użytkowania, konserwacji i naprawy maszyny oraz sprawdzenia prawidłowości jej działania;
 6. opis stanowiska lub stanowisk pracy, które mogą zajmować operatorzy;
 7. opis zastosowania maszyny zgodnego z przeznaczeniem;
 8. ostrzeżenia dotyczące niedozwolonych sposobów użytkowania maszyn, które, jak to wynika z doświadczenia, mogą mieć miejsce (treść instrukcji, oprócz opisu zastosowania zgodnego z przeznaczeniem, powinna również uwzględniać możliwe do przewidzenia niewłaściwe użycie);
 9. instrukcje montażu, instalowania i łączenia, zawierające rysunki, schematy i sposoby mocowania oraz określenie podwozia lub instalacji, na jakich maszyna powinna być zamontowana;
 10. dotyczące instalacji i montażu, mające na celu zmniejszenie hałasu lub drgań;
 11. dotyczące oddania do użytku i eksploatacji maszyny oraz, jeżeli jest to niezbędne, instrukcje dotyczące szkolenia operatorów;
 12. informacje dotyczące ryzyka istniejącego mimo zastosowania konstrukcji bezpiecznej samej w sobie, środków zabezpieczających i dodatkowych środków ochronnych;
 13. dotyczące środków ochronnych, jakie musi zastosować użytkownik we właściwych przypadkach, łącznie z dostarczeniem środków ochrony indywidualnej; 14)
 14. podstawowe parametry narzędzi, które można stosować w maszynie;
 15. warunki, w jakich maszyna spełnia wymagania stateczności podczas użytkowania, transportu, montażu, demontażu, postoju, badań czy przewidywalnych awarii;
 16. określające bezpieczne warunki transportu, przenoszenia i przechowywania, z podaniem masy maszyny i jej poszczególnych części, jeżeli istnieje konieczność osobnego transportu;
 17. sposób postępowania w razie wypadku lub awarii; jeżeli w maszynie zastosowano funkcję blokowania, to należy podać sposób przeprowadzenia bezpiecznego odblokowania urządzenia;
 18. opis czynności regulacyjnych i konserwacyjnych, jakie powinien wykonywać użytkownik, oraz zapobiegawcze środki konserwacji;
 19. instrukcje umożliwiające bezpieczne przeprowadzenie regulacji i konserwacji, w tym środki ochronne, jakie należy podjąć w trakcie tych czynności;
 20. specyfikacje części zamiennych, jakie mają zostać użyte, jeżeli mają one wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo operatorów;
 21. parametry dotyczące emisji hałasu, w szczególności poziom ciśnienia akustycznego na stanowiskach pracy, jeżeli przekracza on 70 dB(A); natomiast, jeżeli poziom ten nie przekracza 70 dB(A), to powinno być to wyraźnie zaznaczone w instrukcji, szczytową chwilową wartość ciśnienia akustycznego na stanowiskach pracy, jeżeli przekracza ona 130 dB oraz poziom mocy akustycznej maszyny, jeżeli poziom emitowanego ciśnienia akustycznego na stanowiskach pracy przekracza 80 dB(A);
 22. dotyczące promieniowania emitowanego przez maszynę, szczególnie promieniowania niejonizującego, które może mieć niekorzystny wpływ na operatora i osoby narażone, w szczególności, gdy mają wszczepione aktywne lub nieaktywne urządzenia medyczne (np. rozruszniki serca).

Ponadto zgodnie z par. 60 rozporządzenia, treść zawarta w materiałach promocyjnych opisujących maszynę nie może zaprzeczać treści instrukcji odnoszącej się do zagadnień ochrony zdrowia i bezpieczeństwa. Ponadto w zakresie dotyczącym parametrów emisji maszyny treść ta powinna być taka sama jak w instrukcji.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.

Instrukcja obsługi sprzętu komputerowego Hitachi R Wb470pe

Bezpośredni link do pobrania Instrukcja obsługi sprzętu komputerowego Hitachi R Wb470pe

Starannie wybrane archiwa oprogramowania - tylko najlepsze! Sprawdzone pod kątem złośliwego oprogramowania, reklam i wirusów

Ostatnia aktualizacja Instrukcja obsługi sprzętu komputerowego Hitachi R Wb470pe